reklama

Úloha skutočnej vlády II.

Najprv sa zdá, že Tomáš z Akvina je proti demokracii a uprednostňuje monarchiu, teda vládu osvieteného panovníka. Avšak skúsme sa pozrieť podrobnejšie na výklad Hughesa SJ. Nakoniec je jasné, že diktátori sú nepriatelia (dobrých) ľudí. Len si pri našej mladej slovenskej demokracii skúsme dať pozor, aby tu nevznikla oligarchia istých finančných skupín ovládajúcich všetko- teda aj médiá. Inak bude naša sloboda znova manipulovaná ako pre 1989. Diktát parlamentnej väčšiny sme tu totiž už mali. A zdá sa, že mnohým sa to stále páči (aj v žurnalistickej obci). A neznesú pluralitné hľadanie spoločného dobra:)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Detail from Elihu Vedder, Government (1896). Library of Congress Thomas Jefferson Building, Washington, D.C.
Detail from Elihu Vedder, Government (1896). Library of Congress Thomas Jefferson Building, Washington, D.C. 

„Demokracia" je podľa Tomáša z Akvina (STQ) nespravodlivá forma vlády. Hughes však upresňuje, čo sa pod týmto pojmom myslí: nespravodlivá je forma vlády, ktorá utláča mnohých ľudí:

- ako diktatúra (tyrania): tuto záujmy všetkých ľudí sú nemilosrdne podriaďované záujmom diktátora. Táto je zo všetkých najhoršia, lebo:

o vykorisťovanie postihuje takmer každého a teda tento systém je najvzdialenejší tomu, aby smeroval k všeobecnému blahu

o vykorisťovanie je tu oveľa účinnejšie ako u iných systémov preto, že moc je tak skoncentrovaná

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

o diktátori mávajú sklon k despotizmu a často sa uchyľujú k násiliu, pre udržanie si svojho postavenia

o diktátori sú najväčšími nepriateľmi dobrých ľudí (ktorí im ako je známe môžu najviac uškodiť) a preto sa ich snažia skorumpovať, alebo zničiť!

- oligarchia: malá skupinka vládne proste tak, aby si udržala naveky svoje výhodné postavenie

- demokracia: kde väčšina utlačuje menšinu. Vláda úplatnej väčšiny (STQ tu má na mysli demokraciu) je svojim spôsobom dokonca horšia (vzhľadom k väčšej pravdepodobnosti politikárčenia a nejednotnosti, ktoré vedú k zásadnej nestabilite spoločnosti) ako diktatúra, kde aspoň panuje svojim spôsobom pokoj!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spravodlivá forma vlády:

- monarchia: vláda malej skupinky osvietených ľudí (aristokracia); tú považuje STQ za najlepšiu lebo oproti diktatúre účinne koncentrovaná moc pomáha omnoho efektívnejšie konať dobro. V praxi však toto nefunguje pre nebezpečenstvo zvrhnutia sa na diktatúru. STQ sám uznáva, že by potrebovala mnoho poistiek, ktoré by museli zabezpečiť nezvrhnutie sa v diktatúru. Otázne tu je, či osvietený monarcha by zvládol časté radenie sa s inými a uznával ich zasvätené názory pri svojich rozhodnutiach.

- vláda všetkých ľudí (politeiá- niečo na spôsob skutočnej demokracie). Pri tejto forme majú ľudia oveľa viac sklon prispievať k spoločnému dobru (blahu), pretože cítia, že môžu viac sa zasadiť za svoju budúcnosť! STQ teda sám uznáva, že v demokracii existuje väčšie angažovanie sa jednotlivca a je to v prospech rozvoja človeka (aj preto spôsob hľadania generálneho prokurátora v SDKÚ zaváňa reziduami komunizmu! V tom sa nelíšia od "neslobodnej opozície").

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napriek tomu si STQ myslí, že vrodený sklon každej demokracie k politikárčeniu a nejednotnosti ( a zase sme u kauzy g. prokurátora) vedie k nežiadúcemu oslabeniu vlády (príklad Atén a starího Ríma)!

Hughes u poistiek pre monarchiu kritizuje STQ, že je nedôsledný: na jednej strane STQ tvrdí, že štát je nevyhnutný predovšetkým preto, že pre nájdenie najlepšej cesty k spoločnému dobru sa vyžaduje usilovná spolupráca! (Hughes: J.S.Mill, O slobode: „skutočné hľadanie pravdy vyžaduje vysoký stupeň slobody jednotlivca). Na druhej strane vraj STQ obhajuje formu vlády, kde síce očakáva usilovnú spoluprácu, ale kde neexistuje priamy mechanizmus ako premietnuť výsledky verejnej mienky do spôsobu vlády monarchy! Príliš sa podľa Hughesa spolieha na ochotu vládcu často sa radiť. Hughes si myslí, že názory STQ pochádzajú z jeho štúdia histórie a že tieto poučenia nie sú dnes tak jednoznačné:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

STQ teda uzatvára, že nebezpečenstvo, ktoré vyplýva z toho, že monarcha sa stane diktátorom je menšie ako nebezpečenstvo, že demokracia bude slabá, nejednotná a teda nevýkonná!

Hughes nám tu kladie otázky:

Je teda hodnota demokracie niečim, čo by sme mali obhajovať ako vec princípu? Alebo je demokracia najlepšou formou vlády len pre niektoré spoločnosti a len v určitých historických a ekonomických podmienkach (STQ)?

Vladimír Inocent Szaniszló

Vladimír Inocent Szaniszló

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vysokoškolský učiteľ, večný hľadač pravdy, dialógu a vzájomnej výmeny ideí. Spolu s mladšími a staršími kolegami a študentmi rozvíjame obzory nášho poznania./L´enseignant academique, le chercheur eternel de la vérité, du dialogue et du changement des idées. Avec ses collegues et étudiants nous élargisons l´horisont de notre conaisance. Zoznam autorových rubrík:  Politická filozofiaVerejný životHľadanie koreňovSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu