reklama

Načo vôbec existuje štát a dokedy ešte?

Pre nás, ktorí žijeme v mladom národnom štáte táto otázka bude iste pripadať zvláštne. Avšak všeobecne prijatá definícia pojmu štát podľa R. Scrutona vlastne neexistuje. Teda no zbohom: o čom sa tu vlastne storočia hádame? Kresťania zase hovoria radi o milenarizme, alebo chiliazme, teda tisícročnom kráľovstve na zemi. Ak marxisti ho nazývajú len produktom spoločnosti, ktorý sa asi niekedy prežije, tak som zvedavý, čo si o tom myslia dnes! Resp. čo bude až štáty zaniknú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Spojené štáty americké
Spojené štáty americké 

Roger Scruton vo svojom Slovníku politického myšlení (Brno, Atlantis, 1989, s. 148-9) uvádza, že v modernom zmysle sa pojem štát používa od čias Machiavelliho, avšak všeobecne prijatá definícia neexistuje.

Scruton rozlišuje tých, ktorí pri definovaní štátu vychádzajú z teórie politiky založenej na právach (Hegel: „štát je uskutočnenie mravnej idey") od tých, ktorí vychádzajú z teórie založenej na moci (Weber: „štát je organizácia, ktorá monopolizuje legitímne násilie nad daným územím", pričom legitímnou sa tu považuje taká moc, ktorá si udelila umelú sankciu, ktorá sama o sebe nie je ničím iným ako zvláštnym druhom moci, druhom práva).[1]

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Scruton dodáva, že obe teórie vychádzajú z existencie rovnakého základného rozdielu medzi štátom a spoločnosťou a obe uznávajú, že právo sa síce nedá odmyslieť bez štátu, ale že nemusí byť pre spoločnosť nevyhnutné! Ten istý predpoklad je aj v poňatí štátu v medzinárodnom práve: ide tu o združenie osôb žijúcich na vymedzenej časti zemského povrchu, ktoré je právne organizované, personifikované a združené tak, aby sa mu mohlo vládnuť.

Literatúra tu rozoznáva mestské štáty polisnárodný štát (spory Machiavelliho, Hobbesa, Bodina a Hegela).

Scruton štát analyzuje ako:

1. združenie osôb - tak aby sa im mohlo vládnuť

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. právna organizácia - vládna moc je sčasti vykonávaná prostredníctvom práva a môže byť za istých okolností vymedzená a obmedzená ústavou. Toto však neznamená to isté, čo vláda zákona (sú štáty aj bez ústavy).

3. Väzba k istému územiu, nad ktorým sa vykonáva jurisdikcia.

4. Personifikácia - štát je ako právnickou osobou v medzinárodnom práve, tak svojho druhu kvazi-osobou v rozšírených všeobecných predstavách a to s určitými právami, povinnosťami a taktiež osobnou identitou, presiahnutou vzhľadom k identite jeho príslušníkov. Navyše sa štát vyznačuje spôsobilosťou k jednaniu a teda zodpovednosťou (či už táto je právne upravená, alebo nie).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Koncept zvrchovanosti nie je zmienený v žiadnej uvedenej čiastočnej definícii štátu. Weberom inšpirované názory pokladajú štát za označenie pre zvláštnu podtriedu združenia zodpovedajúcu 1.-4., teda takú, v ktorej „právne zdôvodnený" systém autority nahradzuje tradičný systém poslušnosti.

Snáď len u tej zodpovednosti by sme sa mohli zamyslieť nad krivdami, ktoré mnohé štáty vykonali a vykonávajú a ktoré volajú po odškodnení. Národné štáty nie sú vlastne tak staré a marxisticko-leninská predstava, kde všetci budeme hovoriť "proletári všetkých krajín spojte sa" sa zdá predsalen odkázaná na dejiny. Bude zaujímavé vidieť ako sa budú národné štáty vyvijať v kontexte zjednocovania Európy!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

[1] Marxisti, hovorí Scruton, sa radi stotožňujú s druhou teóriou dodávajú: „štát je produktom spoločnosti v istom štádiu jej vývoja" a dokonca štát je priznaním, že „táto spoločnosť zapadla do neriešiteľných vnútorných rozporov" (Engels). Teda ide tu o predstavu, že štát je súčasť inštitucionalneho upevnenia kapitalistických výrobných vzťahov, s. 148.

Vladimír Inocent Szaniszló

Vladimír Inocent Szaniszló

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vysokoškolský učiteľ, večný hľadač pravdy, dialógu a vzájomnej výmeny ideí. Spolu s mladšími a staršími kolegami a študentmi rozvíjame obzory nášho poznania./L´enseignant academique, le chercheur eternel de la vérité, du dialogue et du changement des idées. Avec ses collegues et étudiants nous élargisons l´horisont de notre conaisance. Zoznam autorových rubrík:  Politická filozofiaVerejný životHľadanie koreňovSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu